Tlučková, Kňažko ani Vášáryová to nevytrhnú

Autor: Lenka Fábryová | 19.4.2011 o 0:38 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  1626x

Herci z Bratislavy nehrajú divadlo v Poprade každý deň.Tešila som sa na pani Milku Vášáryovú, na pána Kňažka a pána Lasicu. Tešila som sa na hlboký kultúrny zážitok. Ani ma veľmi nezaujímalo, akú hru budú hrať. (William Douglas Home: Rybárik kráľovský). Hlavne, že prídu a zahrajú. A zahrali. Zasmiala som sa, zabavila, aj sme dali celé hľadisko standing ovation. Proste herecký koncert. Ale ostalo mi akosi smutno na duši.

A aj mi bolo ľúto hercov, najmä pani Vášáryovej, že ona, taká skvelá a kvalitná herečka a musí hrať takúto hru. Hru bez hlbšej myšlienky, bez zápletiek a v podstate bez dramatického konfliktu. Plnú situačného humoru, gagov a narážok so sexuálnym podtónom. Ja som sa vlastne tak trochu hanbila. Za to, že toto našich skvelých hercov nútime robiť. Vraj si to žiada trh. Trh, ten beztvarý, neviditeľný živočích s nízkym IQ a ešte nižším sebavedomím. Trh, ktorý zožerie všetko, čo sa mu ponúkne a ktorý sa neodváži namietať, či by nemohol byť kŕmený aj niečím kvalitnejším.

O pár týždňov bolo v ponuke divadelné predstavenie opäť. (Noel Coward: Rozmarný duch). Už som ani nechcela ísť. Tušila som, že to bude to isté len v bledomodrom. A bolo. Skvelá Zuzana Tlučková a slabo napísaná hra. A vďační tlieskajúci diváci. Vychádzajúc som počúvala, čo hovoria na predstavenie. Páčilo sa. Zabavili sa, veď len o to išlo.

Všetci máme tvrdej reality dosť. Chceme sa smiať a zabávať, ale napriek tomu si myslím, že humor sa dá prepašovať aj do kvalitnejších a obsažnejších diel. Naozaj sú ľahké konverzačky taká istota?Ťažšie dielo sa radšej ani neponúka, veď čo ak by bolo trhu zle na žalúdok a nedajbože, hrôza pomyslieť, musel by aj rozmýšľať....

Keď sa niekedy vraciam zo služobky, zastavím sa v MacDrive na hamburger, aby som rýchlo zahnala hlad.

Ale niekedy sa neponáhľam, mám chuť dať si lahôdku, napríklad morské ryby, jesť ich pomaly, tešiť sa, že som v peknej reštaurácii, kde hrá príjemná hudba a kde je krásne prestreté.

Išla som do divadla na lahôdku a dostala som hamburger. Ako môžem byť spokojná?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?