Zuzana Vačková ochotne prišla na Noc literatúry v Poprade. Ďakujeme.

Autor: Lenka Fábryová | 18.5.2018 o 10:07 | (upravené 18.5.2018 o 12:37) Karma článku: 2,04 | Prečítané:  114x

„Dnešná mládež, to je hrôza, nečítajú, nič ich nezaujíma, len tie počítače a facebooky.“ Rozčuľovala sa pani na zastávke. „Ja si nemyslím, že čítajú menej ako my.“ Povedala som potichu. „Len inak. Cez mobily. Cez čítačku.“ 

 Pani na mňa prekvapene pozrela. Neviem, čo ešte chcela povedať, pretože som práve nastúpila do autobusu.

V polovici mája sa v našom meste vždy koná Noc literatúry. Plagáty visia všade už celé týždne. Minulý rok prišla na podujatie len hŕstka miestnych nadšencov, ľudia z Popradského literárneho klubu, známi a priatelia usporiadateľov.

Tento rok to bolo inak. Pozvanie na podujatie prijali bratislavská herečka Zuzana Vačková a popradskí herci Michal Novák a Dušan Kubáň. Väčšinu publika tvorili mladí ľudia. Hladní po informáciách, zvedaví, veselí. Tešili sa, ak na záver podujatia vyhrali knihu, ktorá len teraz prichádza na pulty kníhkupectiev.

 Herci precítene a zaujímavo čítali rôzne úryvky rôznych autorov - čítala sa Tavaresova Štvrť, Judáš od Amosa Oza ale aj slovenský autor Ondrej Štefánik a krátky príbeh z jeho oceňovanej knihy Som Paula. Práva vďaka profesionálnemu prejavu čítajúcich hostí, sa predstavené úryvky stretli s veľkým záujmom. Každému z návštevníkov sa páčil iný autor, počas presunu zo stanoviska na stanovisko, si navzájom porovnávali dojmy, hádali sa, polemizovali, preli sa, či kvalitnejšie píše spisovateľ z Izraela, Slovenska alebo z Portugalska.

Mala som pocit, že je jedno, koľko máte rokov, je jedno, či máte radi sci -fi, romantiku alebo detektívky. Hlad po príbehoch je v nás všetkých. Drieme v nás ako had, ktorý skočí po koristi, ak je naporúdzi. Kniha, film,internet, youtoube alebo sociálne siete....príbehy k nám presakujú zovšadiaľ, stačí byť na príjme a vybrať si. Príbehy ukryté v knihách sú ako dezert po obede. Urobia nám dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

Stĺpček Osmelené

Nerobme zo žien vrahyne detí

To, o čom sa treba rozprávať, je sexuálna výchova a prevencia.


Už ste čítali?